SoveltoKurssitRatkaisutKillatLukusaliYritys
Sovelto > Pikavalmistuskilpailu > Vinkkejä 3D-mallintamiseen

Lyhyt johdanto pikavalmistettavien 3D-mallien laatimiseen

 
Muiden tekemiin malleihin voi tutustua lataamalla niitä verkosta. Ladattavia malleja kannattaa hakea esimerkiksi 3D printer ja STL –lyhenteillä. Malleja on hyvin runsaasti mm. Googlen 3D Warehouse –kannassa. Ne avautuvat Google –sketchup –sovelluksella. Näitä malleja ei yleisesti ole tehty tulostettavaksi, eikä maksuton sketchup-versio tallenna kuin omaa tiedostoformaattiaan, mutta verkosta ladattavien makrojen avulla ainakin yksinkertaisten mallien muuntaminen tulostuskelpoiseen muotoon onnistuu.
 
Pikavalmistuskelpoisia malleja, jotka tulostuvat jopa halvimmilla harrastelaitteilla on Thingverse-sivustolla: http://www.thingiverse.com/thing:13696 – tässä esimerkiksi näppärä viinilasin roikotin. Ammattimaiset pikavalmistuslaitteet, joilla pikavalmistuskilpailun loppukilpailutyöt tulostetaan, kykenevät tulostamaan vapaata geometriaa, joten harrastelijalaitteiden rajoitteet voi unohtaa ja muistaa vain säännöissä asetetut rajoitteet. Youtuben kautta voi katsella esimerkkejä tulostusprojekteista. "3D printer" -on hyvä hakusana, mutta myös "additive manufacturing" ja "3D model" tuottavat Youtubessa hyviä tuloksia.
 
Mikäli kilpailija on itse tehnyt fyysisen kappaleen ja käyttää sitä osana omaa työtään, tuotetaan 3D-malli nopeimmin kameran avulla. Kappaleesta otetaan 30-40 kuvaa eri suunnista hyvässä valossa, mutta ilman salamaa ja isolla aukolla siten, että kohde on tarkka, mutta tausta ei. Kohde voi luonnollisesti olla talon kokoinen tai sormus, kunhan siitä saa hyviä kuvia eikä se liiku kuvauksen aikana. Jos kohteen taakse tai alle ei pääse, pitää puuttuva osa sitten mallintaa itse. Nämä kuvat käsitellään hyvin kätevästi Autodeskin maksuttomalla sovelluksella 123D Catch. http://www.123dapp.com/catch.
 
Kuvattu tiedosto voidaan jatkokäsitellä jollakin mesh-malleja käsittelevällä sovelluksella, jolla voidaan myös tuottaa kokonaan uusia muotoja. Vaativa, mutta monipuolinen sovellus on Blender, joka on maksuton ja toimii Windowsissa, MacIntoshissa ja Linuxissa. Nykyinen versio on 2.60 ja sivusto http://www.blender.org/. Helpompi sovellus on mm. iPadiin saatava Autodeskin 123D Skulpt.
 
Mikäli teet jonkin insinöörimäisen mallin, kannattaa käyttää siihen soveltuvaa ohjelmaa. Suomalainen Tinkercad, Googlen Sketchup ja Autodeskin 123D http://www.123dapp.com/123d ovat kaikki maksuttomia. DeskArtesin sovelluksista http://www.deskartes.com/ saa kuukaudeksi maksuttoman kokeilulisenssin, kuten myös esimerkiksi Planixin maahantuomasta IronCADista http://www.ironcad.com/downloads/trialdownload/.
 
Näillä tavoilla saadun mallin tulisi olla ensinnäkin umpinainen tai se tulisi mieluiten saada umpinaiseksi yllä olevilla välineillä. Seuraavaksi malli tulisi siirtää DeskArtesin 3Data Expert-sovellukseen, johon saa 30 päivän maksuttoman kokeilulisenssin tai netfabb studio basic –sovellukseen http://netfabb.com/download.php , joka on maksuton. Jomman kumman sovelluksen avulla tulisi tarkistaa ja tarvittaessa korjata malli, jotta se on umpinainen ja ristiriidaton, eli että kolmiopinnat eivät leikkaa toisiaan. 3D-mallin voi siirtää näihin ohjelmiin useissa eri formaateissa, mutta lopullisen tiedoston tulee olla jossakin sääntöjen määräämässä formaatissa. Isompien puutteiden korjaaminen näillä ohjelmilla on hankalaa, joten alkuperäinen malli kannattaa tehdä selkeäksi ja ehyeksi pintamalliksi.
 
Teksti: Risto Linturi, Sovelto.


 
Sovelto
 
 
 
messupbanderolli_pieni
 
 
3ddalogo_pieni