Makrojen avulla voidaan helpottaa ja nopeuttaa monimutkaisia, rutiininomaisia toimintoja. Käyttämällä makroja voidaan varmistaa sovellusten sujuva käyttäminen ja vähentää inhimillisten erehdysten vaaraa. Makrojen syvällinen osaaminen edellyttää Visual Basic for Applications (VBA) -ohjelmointia, mutta nauhoittamallakin voidaan jo luoda työskentelyä nopeuttavia toimintoja ja painikkeita. Koulutuksen tavoitteena oppia makrojen nauhoittaminen.
Tämä Tietotyön tehotreeni on jatkotasoinen koulutus, johon voit helposti osallistua työpisteeltäsi käsin. Koulutus sopii sinulle, jos haluat oppia muodostamaan Excel-makroja nauhoittamalla ja tarvitset näitä taitoja työssäsi.
Tietotyön tehotreenit ovat online-koulutuksia, jotka pidetään Microsoft Teams -etäneuvotteluina. Koulutuksissa käydään läpi tietotyöläisten arkea helpottavia työkaluja asiantuntevien kouluttajien kanssa.
Tutustu myös muihin Tietotyön tehotreeneihin.
Avainsanat: Excel, Makro, Taulukkolaskenta
Eine on Microsoft Office-tuotteiden asiantuntija joka on toiminut päätoimisena kouluttajana yli 15 vuotta. Hän on ollut mukana suunnittelemassa lukuisia asiakaskohtaisia koulutusprojekteja sekä toiminut monissa Office-siirtymäprojekteissa vastuukouluttajana. Itsekin innokkaana oppijana hän on työnsä ohella opiskellut HR-johtamista,liiketaloutta sekä projektinhallintaa.
Microsoft Certified Trainer (MCT), MOS Master-taso, MCAS for Excel, Outlook, PowerPoint and Word, IPMA Level D – Certified Project Management Associate, ITIL Foundation 2011 Edition, Microsoft Office-tuotteiden asiantuntija.
Opettajat avaavat oven, mutta sisään on mentävä itse.
Antti on kokenut kouluttaja Tampereelta, joka tekee myös paljon ohjelmistojen käyttötapojen ja koulutusten suunnittelua asiakkaan hyödyn varmistamiseksi. Viime vuosina Antti on kouluttanut paljon viestinnän ja sosiaalisen median välineitä ja toimintatapoja. Suuri osa työstä on hyvien toimintatapojen edistämistä Microsoftin tuotteiden – Excelin, PowerPointin ja Office365-palveluiden parissa. Yksi erityisosaamisalue on Microsoft Project -ohjelmisto ja tarvittaessa onnistuu vaikkapa IBM Lotus Notes.
MCT, MCP, MCTS Project.
Edelleenkin, me olemme ihmisiä ja nämä ovat tietokoneita.